Поради батькам

Поради батькам

Як зорієнтувати дитину у виборі майбутньої  професії

Вибір майбутньої професії – це серйозний крок, який дев’ятикласники роблять на підставі інформації, отриманої з різноманітних джерел, рівня своїх знань з профілюючих предметів та власних природних здібностей. На професійне самовизначення дитини старшого шкільного віку вагомий вплив має сім’я.

Батьки мають розуміти всю відповідальність, яку вони несуть за поради, побажання, а іноді і вимоги, адресовані своїй дитині не лише щодо її професійного майбутнього, а й щодо найближчих перспектив професійного вибору (наприклад, вибору навчального закладу для одержання подальшої освіти).

Зазвичай, батьки високо оцінюють значущість освіти в сучасному житті й активно формують у своєї дитини прагнення до вступу у вищій навчальний заклад та одержання вищої освіти. Багато батьків розуміють, що отримання молодою людиною ресурсів у сфері освіти значною мірою зумовлює надалі її соціальну мобільність, доступ до суспільних благ.

Але варто зазначити нову цікаву тенденцію у здобуванні освіти: перехід від «школи науки» до «школи життя», коли замість орієнтації на отримання певного набору знань для вступу до ВНЗ, на перше місце виходить підготовка до практичного життя в сучасному суспільстві. Тому сам факт одержання вищої освіти ще не забезпечує успішності подальшого трудового життя, особливо коли цей вибір батьки роблять замість своєї дитини.

Вибір професії вашої дитини – не хвилинна справа, він може виявитися найважчим вибором у вашому з нею житті.

Інформацію про професійні плани дитини можна одержати тільки в ході відвертої розмови з нею, ні в якому разі не на бігу. Найкраще завести розмову як би «до речі». При цьому намагайтеся проявляти терпіння, такт і щиру зацікавленість.

Подумайте разом, чим би хотілося займатися саме вашій дитині. Обов’язково подумайте над тим, як здійснити її мрію.

Якщо старшокласник не може чітко сформулювати свої плани, треба спробувати зрозуміти, з чим це пов’язано.

Якщо Вас засмучує професійний вибір дитини, не відмовляйте його і не забороняйте йому щось категорично. Намагайтеся з’ясувати, на чому ґрунтується його вибір.

Поговоріть з дитиною аби вона не намагалася вступити туди, куди вступають її друзі. Наголосіть на тому, що вона знайде собі нових друзів, тим більше що вони займатимуться тим, що їм цікаве.

Спонукайте дитину довідуватися якомога більше про ту професію, яку хоче обрати. Якщо це можливо, побувайте в тому місці, де, як вона припускає, їй доведеться працювати згодом; поговоріть з людьми, які вже займаються цією справою.

Порадьте їй протестуватися у шкільного психолога. Тести можуть допомогти обрати правильний професійний напрямок.

Не піддайтеся почуттю страху – цей нормальний стан, з яким мають справу усі люди перед вибором.

Іноді корисно розпочинати свою кар’єру з практики, а не з теорії. Наприклад, багато видатних лікарів починали працювати медсестрами або медбратами.

Звертайте особливу увагу дитини на ті предмети, які потрібні для вступу у обраний учбовий заклад.

Не відкладайте на завтра те, про що можна дізнатися сьогодні. Намагайтеся дізнатися про все: як вступають, як вчаться, як влаштовуються працювати після закінчення навчання. Діліться здобутою інформацією один з одним. Це допоможе скласти уявлення про те, що робити далі і покращить ваше спілкування з дитиною.

Якщо підліток тільки мріє, а нічого не робить, треба допомогти йому скласти конкретний план, обговоривши, скільки часу у нього є і що необхідно встигнути.

Допоможіть своїй дитині підготувати «запасний варіант» на випадок невдачі на обраному шляху. Нехай ваша дитина усвідомить, що рішення не може бути категоричним і що у будь-який час в її житті можуть статися зміни.

Побажання батькам: вивчіть інтереси, можливості і здібності своєї дитини. Орієнтуйтеся на реальні шляхи побудови професійної кар’єри, не відкидайте можливість здобування початкової професійної освіти як цілком реального та ефективного етапу у професійній підготовці дитини після закінчення основної школи.

Під час вибору професії необхідно також мати інформацію про перспективи розвитку ринку праці, про найбільш затребувані в даний час професії і спеціальності. 

За матеріалами Інтернету

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!