Поради випускнику 9 класу

Якщо професія стає способом життя,

то ремесло перетворюється на мистецтво

 (І. Шевельов)

Життя постійно ставить нас перед вибором.

У дитинстві з багатьох іграшок вибираємо найулюбленішу, в школі віддаємо перевагу найцікавішим, на наш погляд, предметам… Обираємо товаришів, друзів, коханих. І в основі вибору кожного з нас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, честь і безчестя, правду і кривду.

У кожної людини є свобода вибору. Вибір існує щоденно, щохвилини. Різний за своєю серйозністю. Неоднаковий за своїми наслідками.

Зробити крок чи не робити? Промовчати чи відповісти? Стерпіти чи не стерпіти? Подолати чи відступити? Так чи ні? Куди піти вчитися? Як жити? Що робити?

Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість, – одна з умов відчуття життєвої повноцінності.

Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності.

Своє майбутнє ми визначаємо задовго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює, «приміряти його на себе».

Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

«Ким ви працюєте?» – це чи найперше запитання, яке ставлять під час знайомства будь якій дорослій людині. «Ким працюють твої мама й тато?» – цікавляться навіть діти. І це не випадково, адже професія – одна з найважливіших характеристик людини.

Слід розрізняти близькі за значенням і вживанням слова «професія» і «спеціальність». Професія – рід занять, означена форма трудової діяльності. Спеціальність – окрема галузь науки, техніки, виробництва, в якій людина працює. Люди однієї професії можуть мати різні спеціальності.

Наприклад, вона лікар за професією, хірург за спеціальністю, він за професією будівельник, а за спеціальністю може бути бетонником, арматурником, зварювальником, кранівником тощо.

 Мрія й реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці?

Ці проблеми ми з вами маємо розв’язувати сьогодні. Спробуємо вирішити, що ж має обиратися: людина для професії чи професія для людини?

У світі існує близько 50 тисяч професій. Деякі з них – лікар, учитель, продавець – знайомі всім, деякі існують тільки в великих містах; а представників інших дуже мало (наприклад суфлерів). Кожна професія унікальна по-своєму.

Залежно від того, з ким (чим) працює людина, професії діляться на п’ять груп:

1) людина – природа (городник, ветеринар, агроном);

2) людина – техніка (електрик, слюсар, водій);

3) людина – знакові системи (програміст, секретар);

4) людина – людина (лікар, учитель, продавець);

5) людина – художній образ (актор, художник).

 

Вибір професії базується на трьох «китах»:

ХОЧУ!  МОЖУ!  ТРЕБА!

 

Які професії зараз найпопулярніші? Як ви вважаєте, чому вони стали престижними?

Вибір професії – одне з найбільш відповідальних рішень, які приймає людина у житті. Звичайно можна перервати навчання, якщо на третьому курсі інституту ти зрозумієш, що це справа не твоя, а можна через декілька років залишити роботу, яка не подобається. Однак час буде втрачено, та й розчарування неминуче …

Вибір професії, як і будь-який вибір – це прийняття рішення при великій кількості альтернативних варіантів та необхідності враховувати різноманітні фактори. Є такий вираз: «Щастя-це коли ранком хочеться йти на роботу, а після роботи – додому».

Дуже багато сказано і написано про профорієнтацію, а коли навчальний рік завершується і дев’ятикласнику  приходить час визначитися, часто виявляється, що ні сам учень, ні його батьки не знають, з чого почати. Отже, алгоритм дій для визначення майбутньої професії:

 

Пройдіть тестування. Допоможуть спеціальні профорієнтаційні тести. Але не варто сприймати результати тесту як інструкцію до дії. Вони лише дають відповіді на запитання про професійні схильності і переваги, про структуру інтелекту, про особливості психіки. Якщо у вас є можливість, зверніться по консультацію до фахівця з профорієнтації. Разом з психологом ви швидше і легше зможете визначитися з вибором.

Розширюйте горизонти. Збирайте інформацію про ринок праці, про нові і перспективні спеціальності. Існують спеціальні довідники, які випускаються щорічно. У них можна знайти професії, про які не те що підліток, навіть його батьки не здогадуються! Між тим, саме одна з них цілком може виявитися найбільш відповідною.

Дізнавайтеся більше про професії. У 15-17 років уявлення про них найчастіше досить приблизні, а то й зовсім помилкові. Підлітки нерідко бачать тільки плюси і не замислюються про мінуси професій. Тут завдання батьків – виступити в ролі експерта, допомогти синові або дочці зорієнтуватися. А завдання підлітка – не ігнорувати це джерело інформації. Більше того, варто дізнатися у батьків, чи немає у них знайомих в цікавій галузі. Є й інші способи дізнатися побільше про професії, наприклад, побувати на дні відкритих дверей у профільному навчальному закладі.

Систематизуйте свої бажання. Фахівці пропонують скласти таку таблицю. За вертикаллю розташувати професії, між якими потрібно зробити вибір, а за горизонталлю – ті важливі моменти, які ви хотіли б отримати від цієї роботи. Крім гідної зарплати, це може бути що завгодно. Складіть максимально докладний список: престижність, спосіб життя, коло спілкування, графік роботи, кар’єрні перспективи, реальність працевлаштування і т. д. Якщо професія і вимоги до неї збігаються, ставте плюс, ні – мінус. Це не тільки дозволить віддати перевагу одній з декількох професій, а й змусить задуматися про життєві пріоритети.

Проаналізуйте отриманий матеріал, розгляньте його з трьох сторін, відповідаючи на запитання: «Що я хочу робити? Що я вмію робити? Наскільки така діяльність затребувана?»

Переходьте від слів до справи. Якщо вибір припав на ту чи іншу професію, варто спробувати її «на смак». Поговори з представниками обраних професій, постарайся побувати на робочому місці цих фахівців, ознайомся з характером і умовами праці. Продумай, як, де і коли можна спробувати свої сили в цій справі практично і – дій!

Готуйте запасні аеродроми. Навіть якщо ви впевнені, що знайшли те, чим хотіли б займатися все життя, розгляньте інші варіанти. У житті трапляється всяке. Хотіли стати лікарем, але так і не змогли вступити до медичного. Мріяли стати актором, але не вистачило таланту… Бувають і форс-мажорні обставини – футболіст, що подає надії, отримує травму і змушений завершити кар’єру. Та що далеко ходити за прикладом – просто розчарувалися в обраній професії! Потрібно бути готовим до всього.

Поцікавтеся у близьких людей, яка професія, з їхньої точки зору, вам підійде найбільше, але не дозволяйте вирішувати за вас. Батьківська рада – річ дуже корисна, але іноді мати або батько намагаються нав’язати дитині своє рішення. Вчені стверджують, що свій вибір ми робимо, спираючись на думку людей з найближчого оточення. Це родичі, друзі, вчителі та наставники. Ми або явно слідуємо порад і рекомендацій своїх близьких, або неусвідомлено діємо всупереч думки оточення. Тут дуже важливо зрозуміти, чого хочеться саме вам.

Прийнявши рішення, не відступай перед труднощами. Будь наполегливий у досягненні намічених цілей!

 

За матеріалами Інтернету

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!